Datumi polaska:

23.03.2024. – subota

05.05.2024. – nedelja Vaskrs

27.10.2024. – nedelja

Info i rezervacije:
061 522 31 50

ŽIČA-MAGLIČ-STUDENICA-KRALJEVO

Jednodnevni izlet – polazak iz Beograda

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 7.00h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.

Vožnja do manastira Žiče, sa kratkom usputnom pauzom.
Značaj koji su ktitori, Sveti Sava i Stefan Prvovenčani namenili manastiru Žiči kao centru samostalne srpske crkve, krunidbenom mestu budućih kraljeva i sabornom hramu srpskog naroda, danas ističemo kroz proslavu nacionalnog jubileja 800 godina postojanja i neprekinute duhovne misije ovog mesta.

Manastir Žiča se nalazi u centralnoj Srbiji,izmedu Kraljeva i Mataruške Banje. Putem preko reke Ibra, na 4. kilometru južno od Kraljeva. Manastirska crkva je posvećena Svetom Spasu-Vaznesenju Gospodnjem, a podigao je kralj Stefan čsa svojim bratom Svetim Savom, izmedu 1208. i 1215.godine. Crkva je jednobrodna sa jednom osmostranom kupolom na kockastom postolju.Ispred spoljne priprate, kod zapadnog ulaza, podignuta je visoka kula sa kapelom na spratu.

U graditeljskom smislu, Žiča pripada tzv.Raškoj školi- opšta arhitektonska rešenja su vizantijska a fasade su spolja obradene na romanski način.Sa ulazima u bocne kapele, crkva ima sedmoro vrata zbog cega je u narodu nazvana “sedmovrata Žica”. U njoj je krunisano i ustoliceno sedam srpskih kraljeva:Stefan Prvovencani,Radoslav,Vladislav,Uroš,Dragutin,Milutin i Stefan Dečanski. Kažu da su prilikom svakog krunisanja otvarana, a potom odmah zazidana, nova vrata kroz koja je prolazio samo krunisani vladar. U okviru manastirskog kompleksa nalazi se i mala crkva posvećena sv.Teodoru Tironu koja je verovatno podignuta u doba osnivanja manastira.

Žiča je oslikana zauzimanjem Svetog Save oko1220.godine, a kako i dolikuje prvom sedištu srpske autokefalne arhiepiskopije,freskama su je ukrasili najbolji fresko slikari iz Carigrada. Veliki deo prvobitnog živopisa je uništen, sacuvani su fragmenti u pevnicama, a postojeće freske poticu iz doba velike obnove Žiče za vreme kralja Milutina izmedu 1313. i 1316.godine. Smatra se da naziv Žiča potice od prvobitnog imena “Žitca” koji dolazi od reci žito jer je kraj u kojem se nalazi manastir osobito žitorodan.Manastir je danas ženski.

Posle posete manastiru, nastavak putovanja do Magliča.

Maglič je samo jedan od oko 200 srpskih srednjevekovnih gradova (reč “grad” je tad korišćen kao sinonim za “tvrđava”). Ovaj zamak je preživeo nebrojeno mnogo ratova, ustanaka i buna, i za to može da se zahvali upravo svojoj nepristupačnosti. Ali i magli. On je zapravo i ime dobio zbog magle koja ga često obavija.U srednjevekovnom periodu, Maglič nosio je titulu zaštitnika. Čuvao je celu Rašku, Žičku i  Pećku patrijaršiju, i što je najvažnije manastire Žiču i Studenicu. Maglič nije fascinantan samo zbog svoj bajkovitog izgleda, zbog okolnih pejzaža koji naprosto oduzimaju dah, ni zbog svoje značajne titule zaštitnika srca srednjevekovne Srbije, već zbog vela misterije koji obavija njegov nastanak.U toj priči se takođe pojavljuje Maglič, koji je još zagonetka za nauku. Naime, zamak čije ostatke danas vidimo podigao je arhiepiskop Danilo Drugi, srpski plemić-monah, arhijerej, ratnik, državnik i književnik, moćan i poštovan na dvorovima Nemanjića u 13. i 14. veku. Noseći i mač i mantiju, bio je komandant odbrane Hilandara i desna ruka kralja Milutina. Međutim, arheolška istraživanja su pokazala da je pre Danilovog postojalo i starije utvrđenje sazidano na ovom surovom mestu. Prema ostacima keramike iz tog starijeg grada, sličnih onima pronađenim u tvrđavi Ras, pojedini naučnici pretpostavljaju da je Maglič mogao da sazida Stefan Prvovenčani, kao zaštitu srca srpske države od prodora Huna i Bugara, iz pomoravske ravnice.Osvajanje tvrđave na juriš ili opsadnim spravama je bilo nemoguće sa strmih padina pod kojima teče Ibar i iz duboke klisure rečice Maglašnice. Za sprečavanje brzog upada s jedine strane, koja je pružala priliku za takav napad, sa vrha Mali sto iznad Magliča, stena na kojoj je zamak sagrađen presečena je jarkom, glatkih ivica kao da su napravljene jednim udarcem divovske oštrice.Ko stane u taj prosek širok 20-ak metara i dubine do deset metara, ostaje zatečen veličinom tog poduhvata, koji bi bio težak i s današnjom tehnologijom.Stara tvrđava na strmoj planinskoj kupi okrunjenoj maglom i oblacima sa Stolova, nalazi se na sredini srednjovekovnog puta između krunidbene crkve srpskih kraljeva u Žiči i Studenice, majke srpskih manastira. Tu je u 14. veku stolovao arhiepiskop Danilo Drugi, izuzetna ličnost u kojoj su se spojili prosvetiteljski duh Svetog Save i državnička veština Nemanje.

Foto stop u podnožju Magliča, na mestu gde dozvoljavaju uslovi na putu.

Nastavak putovanja do manastira Studenica, koji se nalazi nedaleko od živopisne klisure reke Ibar, na desnoj obali reke Studenice, opasana visokim zaštitnim zidom.Zadužbina je velikog župana Stefana Nemanje, utemeljivača nezavisne srpske države i rodonačelnika dinastije koja će vladati Srbijom puna dva veka.Predstavlja najznačajniji manastirski kompleks srednjovekovne Srbije i veliki duhovni i umetnički centar srpskog naroda. Za nešto više od jedne decenije, od 1183. do 1196. uobličena je najlepša građevina srpske srednjovekovne arhitekture. Od 12. veka kada je osnovana monaška zajednica, Studenica ni u jednom trenutku nije prekidala svoj viševekovni život. Kao zadužbina i grobnica rodonačelnika dinastije Nemanjić Studenica je služila kao uzor mnogim vladarima ove loze za podizanje mauzoleja koji bi nalikovali Bogorodičinoj crkvi.

Bogorodičina crkva se ubraja u najznačajnije spomenike raške graditeljske škole. Crkva je jednobrodna građevina, ima naos, trodelni oltarski prostor i pripratu zidom odvojenu od naosa. Nad centralnim delom uzdiže se kupola sa srazmerno niskim tamburom. Osim kupole i spoljne priprate, spoljni zidovi su oplaćeni belim mermerom, a prozori i portali ukrašeni plastikom visokih stilskih vrednosti. Originalni spoj vizantijskog prostora i strukture hrama i spoljnih oblika i njihove obrade u belom mermeru, koje potiču iz romanske arhitekture čine Studenicu remek delom srednjoevropske arhitekture.

Freske, remek-dela vizantijskog živopisa sa početka 13. veka, obeležile su put srpskog srednjovekovnog slikarstva. U riznici se čuvaju neki od kapitalnih primeraka srpske primenjene umetnosti, kao što su prsten Stefana Nemanje, predmeti od metala, plaštanice, povelje i druge relikvije. Posebno mesto u kompleksu manastira Studenica zauzima Kraljeva crkva, zadužbina kralja Milutina iz 1314. godine, sa zidnim slikarstvom izuzetne prefinjenosti. Građena je u obliku sažetog krsta sa kubetom koje je spolja osmostrano, a unutra okruglo. Ono predstavlja vrhunac stvaralaštva dvorskih slikara Mihaila i Evtihija i svakako jednu od najlepših fresko celina u srpskoj srednjovekovnoj umetnosti. Besprekorno komponovane scene iz Bogorodičinog života 1569. doživele su veliku obnovu koju je izvršio Longin, najveći srpski slikar 16. veka.Sa svojim hramovima, trpezarijama, kulama i konacima Studenica je zadržala svoju prvobitnu funkciju, a kao prvorazredni zakonom zaštićeni spomenik upisan je u Listu svetske kulturne baštine UNESCO-a od 1986. Manatir Studenica nalazi se na Putu kulture Transromanika.

Posle obilaska manastira,nastavak putovanja do Kraljeva, kratka pešačka tura po centru grada i slobodno vreme u gradu do polaska za  Beograd.

Kraljevo je grad smešten na rekama Ibar, Zapadna Morava I Ribnica. Nalazi se u Raškom okrugu, čiji je ujedno administrativni centar. Kraljevo zauzima površinu od 1 530 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 63 000 stanovnika. Kada se u obzir uzme šire područje, broj stanovnika se povećava na oko 124 500. Kraljevo je najznačajniji administrativni, privredni, sportski I kulturni centar ovog dela Srbije.Arheološka istraživanja ukazuju na to da je okolina Kraljeva bila naseljena još oko 2 000 godina pre nove ere. Takođe, brojni predmeti pronađeni na arheološkim nalazištima oko reka Ibar I Zapadna Morava ukazuju na snažan grčki uticaj, najverovatnije već u četvrtom veku pre nove ere. Tokom rimskog perioda ovo područje ima značajno mesto, kako zbog rudnog bogatstva, tako I zobg postojanja geotermalnih izvora. Raška je teritorija u kojoj je formirana prva srpska država. O značaju Raške i Kraljeva svedoči veliki broj manastira, kao I utvrđeni grad Maglič. Kraljevo je nastalo iz sela Rudno Polje, formiranog u drugoj polovini četrnaestog veka. U vreme turske vladavine ovo selo je bilo poznato pod imenom Karanovac. Karanovac je ubrzano počeo da se razvija tokom perioda kratkotrajne austrijske vladavine od 1718. do 1739. godine. Ovo je bio veoma značajan trgovački centar, smešten na raskrsnici puteva.

Dolazak u Beograd oko 21h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena aranžmana po osobi: 2500 RSD

Deca do 5-12 godina – plaćaju 2000 dinara – imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu

CENA ARANŽMANA OBUHVATA:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča tokom putovanja
  • Troškove organizacije putovanja.

CENA ARANŽMANA NE OBUHVATA:

  • Individualne troškove putnika
  • Ulaznica za manastir Žiču -50 RSD
  • Ručak

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 15 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz validnu medicinsku dokumentaciju ili uz zamenu putnika, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
    • Od 14-7 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta
    • Od 6-3 dana – agencija zadržava 80% od cene izleta.
    • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.
Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.