Datumi polaska:

11.02.2024.nedelja – uključeni obilazak grada (ulaznice se plaćaju naknadno), ručak, neograničeno piće i muzika u Vrscu, specijalna cena 3900 din.

08.03.2024. petak – proslava 8.marta – uključeni obilazak grada (ulaznice se plaćaju naknadno), ručak, neograničeno piće i muzika u Vršcu, specijalna cena 3900 din.

03.06.2024.nedelja

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Polazak iz Beograda u 8h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.

Vožnja do Vršca. Vršac je jedan od najstarijih gradova. Ovaj grad bogate istorijom, smešten na u podnožju Vršačkih planina i od granice sa Rumunijom udaljen je svega 14 km. Ovde se nalaze mnogobrojne karakteristične građevine iz 18.i 19.veka: Gradska kuća, stara apoteka iz 1784.barokna zgrada, koja se nalazi u sastavu Gradskog muzeja i u njoj se nalazi spomen-zbirka Paje Jovanovića, među kojima je i čuveni Pajin Triptihon, Vladičin dvor, rimokatolička Crkva Sv. Gerharda od Sagreda ( najveća rimokatolička crkva u Srbiji, a bila je druga po veličini u SFRJ, odmah posle zagrebačke katedrale. Dovršena je 1863. godine i ima funkcionalne orgulje na kojima se redovno održavaju koncerti ), Pravoslavna Crkva Sv. Oca Nikolaja sagrađena je 1785. godine i tada je bila najveća srpska pravoslavna crkva severno od Save i Dunava. Simbol grada je Vršački zamak, najstariji zamak na teritoriji Vojvodine. U ovom gradu je otac Srpske drame  Jovan Sterija Popović, kao i poznati slikar Paja Jovanović.

Vršačka kula, simbol ne samo grada već i cele okoline, sazidana je 1439 godine i veruje se da ju je podigao Đurađ Smederevac posle pada Smedereva sa ciljem da zaštiti svoje posede na prostoru današnje Vojvodine. Od celog utvrđenja najočuvanija je Donžon kula, visine 20m, koja je danas u potpunosti restaurirana.Visina spoljnih zidova iznosi 19,85 m, a strane su široke 13,80 m i 11 m. Karlovačkim mirom 1701. godine je počelo rušenje kule, tako da se više nije mogla koristiti u vojne svrhe.

Dosadašnjim istraživanjima konstatovani su bedemi i ostaci kružne kule. Pokretan arheološki materijal (keramika, kameni predmeti, metalno oružje i oruđe, novac) posle završene kompletne analize daće precizniju sliku života ovog utvrđenja u istorijskim, kulturnim, ekonomskim okvirima.

Katedrala u Vršcu – Crkva Svetog Gerharda

Velelepni rimokatolički hram, posvećen Sv. Gerhardu, zidan je od 1860. do 1863. godine i danas predstavlja jedan od najreprezentativnijih objekata u gradu.
Projekat se do detalja oslanja na srednjevekovnu gotičku kulturu. Enterijer crkve bogato je opremljen izrezbarenim nameštajem, ukrašen zidnim i oltarskim slikama, vitražima i skulpturama. Glavnu oltarsku palu je 1863. naslikao profesor bečke Akademije Peter Johan Gajger.Ono po čemu se ova crkva, sem svoje veličine, ističe su orgulje zbog kojih je ova bogomolja i svojevrsna koncertna dvorana gde su do sada nastupali mnogobrojni horovi i poznati operski pevači.

Saborna crkva ili Crkva svetog Oca Nikolaja sazidan je u 18. veku i najstariji je pravoslavni hram Vršcu. U kriptama crkve sahranjeno je nekoliko vršačkih vladika.
Crkva nije samo pravoslavni hram već je i značajan spomenik kulture koje je ukrašavalo niz poznatih slikara čija se dela i danas nalaze u njoj. To su Nikola Nešković sa 10 celivajućih ikona, Pavel Đurković koji je uradio ikonostas, Simeon Jakšić i Mihajlo Popović sa zidnim slikama i dve slike Paje Jovanovića, Sveti Nikola spasava osuđenike i Sveta Angelina za koju se veruje da je lik Angeline radio po liku svoje majke.

Gradski muzej – Konkordija

Davne 1882. godine, na predlog Julijusa Friša, donosi se odluka o osnivanju Muzeja. Za kustosa je postavljen Feliks Mileker, čija je velika zasluga za obogaćivanje muzejskih zbirki putem terenskih iskopavanja, otkupa predmeta od kolekcionara, a znatan deo starina kroz poklone brojnih darodavaca. Prva velika izložba za javnost otvorena je 1896. godine.
Danas muzej broji preko 250.000 eksponata u nekoliko stručnih odeljenja: arheološko, istorijsko, numizmatičko, etnološko, prirodnjačko i umetničko, kao i konzervatorska radionica.

Sterijina kuća

Posle više od 150 godina od smrti oca srpske drame Jovana Sterije Popovića, kuća na Trgu Svetog Teodora Vršačkog, u kojoj je ovaj istaknuti Vrščanin živeo I radio konačno je dobila pravu namenu – postala je Sterijin muzej.Prostor je oplemenjen originalnim nameštajem koji je slavni pisac koristio među kojem je i pisaći sto, na kom je pisao drame i komedije.
Originalni rukopisi „Pokondirena tikva”, „Zla žena”, „Kir Janja”, „Laža i paralaža” i brojnih drugih Sterijinih dela, nalaze se u vitrinama u spomen-sobi, a na zidovima su uramljeni faksimili I dokumenta. Tu su još i dokumenti i fotografije i portret Sterije koji je naslikao Uroš Predić.

Apoteka na stepenicama potiče iz druge polovine 18. veka i u njoj je 1784 otvorena prva vršačka apoteka ”Kod spasitelja”.Ova barokna građevina, od šezdesetih godina prošlog veka nalazi se u sastavu Gradskog muzeja i u njoj se nalazi spomen-zbirka Paje Jovanovića, među kojima je i čuveni Pajin ”Triptihon”.

Najpre odlazak do Vršačke kule, pa zatim odlazak do centra grada i pešačka tura po gradu. Poseta pravoslavnoj crkvi Sv. Oca NikolajaMogućnost posete muzeju Konkordija, Apoteci na stepenicama, Sterijinom muzeju, Katedrali Sv. Gerharda. Slobodno vreme.  

Nastavak putovanja do manastira Mesić, jednog od najznačajnijih manastira u jugoistočnom Banatu. Prema lokalnoj legendi osniva 1225. godine Arsenije Bogdanović Hilandarac koga je lično Sv. Sava postavio za igumana manastira. U crkvi posvećenoj Sv. Jovanu Krstitelju, nalaze se ostaci fresaka iz 1743. godine i dobro su očuvane. Ispod se nalazi još stariji sloj fresaka koji nije ispitan, kao i freske koje su nastale u18. veku. Manastir u svojoj riznici čuva vredne rukopise i knjiga, kao i niz slika poznatih slikara. U manastiru se, na Bogorodičinom tronu, nalazi ikona poznata kao ”Dostojno Jest” kojoj se pridaje čudotvorna moć. Potiče sa Svete gore Atonske a u manastir je doneta 1803. godine.

NAPOMENA: UMESTO POSETE NEKOJ OD VINARIJA U SELU GUDURICA, MOGUCA POSETA VINARIJI VINIK U VRSCU.

Nastavak  putovanja do vinskog sela Gudurice. Ono čime sa vrščani najviše ponose su vinogradi i čuveno vršačko vino koje je čak iz najdublje prošlosti deo sudbine ovoga grada. Vršačko vinogorje spada u starija vinogradarska područja Evrope i najveće vinogradarsko područje u Srbiji. Prema nekim pisanim podacima i arheološkim nalazima, počeci vinogradarstva datiraju još iz vremena Dačana i rimske vladavine ovim krajem.
Obilazak plantažnih vinograda i jednog vinskog podruma u Gudurici, gde se pored dobrog vina mogu probati i razni specijaliteti domaće kuhinje. Fakultativno poseta Muzeju Roberta Hamerštila, poznatog slikara, u kome se nalazi stalna postavka od oko 80 dela, slika i grafika.

Povratak u Beograd oko 20h.

Cena izleta po osobi 2000 din

Deca od 5-12god. – plaćaju 1700 din. imaju sedište u autobusu i popust za ulaznice
Deca do 5 godina gratis, imaju sedište u autobusu  i sve ulaznice

U cenu je uključeno:

  • Prevoz turističkim autobusom
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ulaznice za sve lokalitete po programu – oko 600din (podložne promeni, zavise od broja prijavljenih i od broja lokaliteta koji se  posećuju)
  • Ručak – 900din u Vršcu
  • Degustacija vina u vinariji u selu Gudurice – 400 din.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

CENOVNIK VAŽI OD 09.01.2024.