TERMINI:

06.04.2024. – subota

12.05.2024. – nedelja

16.06.2024. – nedelja 

27.07.2024. – subota

01.09.2024. – nedelja

12.10.2024. – subota

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 8.00h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.

Vožnja do Kumove Vodenice, najveće vodenice, brvnare na reci Toplici, koja datira iz vremena početka 18. veka.

Zvaničnih podataka nema, ali po upamćenoj priči, čuveni trgovac iz vremena Obrenovića, Stevan Jeremić iz obližnjeg sela Ratkovac, otkupljuje vodenicu od Turaka oko 1800. godine. Vredna trgovčeva imovina, od koje i deo valjevskog “Grand” hotela, 1/3 tamnavskog sela Sovljak, kasnije biva prodata, ali amanet (zakletva) da se “Jeremića vodenica” ne prodaje, ostaje sve do 70-tih godina prošlog veka.Dugogodišnji vodeničar Radovan Milutinović, zvani “Šonđa”, iz sela Markova Crkva, vremenom postaje vlasnik većeg dela vodenice. Nemarom i neslogom vodenica 90-tih godina 20. veka biva zatvorena, zapuštena i dovedena do propadanja.Sadašnji autentični izgled dobija zahvaljujući novim vlasnicima, kumovima Slavku i Milanu, koji su je otkupili i potpuno renovirali 2009. godine, a 2010. godine je pustili u rad i sa pravom i ponosom je nazvali Kumova Vodenica.Izgled i način rada potpuno odgovara provobitnom stanju. Ambijent upotpunjuju priručni alati, drvena sita, stara vaga, originalno ognjište sa kubetom za dim i sušenje mesa. Vodeničareva soba je autentična, sa ćilimima, drvenim tronošcima, starinskim kredencima i slamaricom za odmor. U vodenici možete kupiti i prelepe etno suvenire sa logoom Kumove Vodenice.  U ponudi ima raznih modela drvenih posuda, tanjira, kašika, viljušaka, pepeljara, oklagija, rakijske čašice i “čokanje”. Tu je naravno i najbolja “Kumova prepečenica”.Ovde možete kupiti integralna brašna, pakovanja su od 1, 3, 5 kilograma.

Posle obilaska Kumove vodenice, nastavak putovanja do manastira Ćelije, čiji nastanak narodno predanje vezuje za kralja Dragutina Nemanjića, koji je od 1282. do 1316. godine upravljao ovim krajevima kao Sremski kralj. Podignut je na proplanku pokraj rečice Gradac. Okolina manastira učinila je sam manastir skrivenim i izdaleka nevidljivim. Manastir se ne vidi sve dok se ne počne silaziti u kotlinu u kojoj se nalazi, u životpisnom predelu koji pripada ataru sela Lelić..Ovaj manastir leži izmeždu šumni, kamenosteni planina, na maloj reki, imenuemoj Gradac, a na mestu dosta krasnom i oceditom, napisao je Joakim Vujić u svom “Putešestviju po Srbiji”.  U vreme robovanja pod Turcima, svetinja je više puta paljena, ali je i obnavljana trudom vernih. U sabornom hramu koji proslavlja Svete Arhangele Mihaila i Gavrila počivaju mošti Ave Justina Ćelijskog, znamenitog teologa, velikog duhovnika, filosofa, besednika, isposnika, molitvenika, neiscrpne riznica duha i mudrosti.

Posle obilaska manastira Ćelije, nastavak putovanja do Taorskih vrela. Slapovi Taorskih vrela su spomenik prirode koja se nalaze u masivu Valjevskih planina, u podnožju planine Povlen, na teritoriji grada Valjeva u Donjem Taoru, nedaleko od puta za Makovište. U ovom prirodnom prostoru, nekad je postojalo 12 vodenica, a sada ih je ostalo samo nekoliko. Pesacenje do Vrela oko 3km u jednom pravcu, potrebno oko sat vremena, nije teska staza. Slobodno vreme do polaska za Beograd. Ručak iz ranca. Moguć organizovan ručak u seoskom domaćinstvu, prijave kod vodiča na dan polaska. U podnožju krečnjačkog platoa, na jugoistočnom kraju doline iz pećinskog otvora izbija vrelo. Na relativno kratkom rastojanju preko nataloženih bigrenih naslaga, stvoreni su brojni slapovi i vodopadi. Vrela se ulivaju u reku Skrapež, kojoj je izvorište ispod planine Povlen. Područje Taorskih vrela je prepoznatljivo po vrelskoj pećini u podnožju krečnjačkog odseka, odakle izvire glavno vrelo, i široj izvorišnoj zoni sa više malih periodskih izvora.Nizvodno od glavnog vrela nataložena je najveća akumulacija bigra u ovom delu Srbije. Ona je ispresecana mnoštvom živopisnih kaskada i slapova, sa ostacima nekadašnjih vodenica, koji se završavaju vodopadom na ušću Vrelskog potoka u Skrapež, visine oko 4,5 m. U ovom prirodnom prostoru, nekad je postojalo 12 vodenica, a sada ih je ostalo samo nekoliko. Slobodno vreme do polaska za Beograd. Ručak iz ranca. Moguć organizovan ručak u seoskom domaćinstvu, prijave kod vodiča na dan polaska.

Povratak u Beograd u večernjim časovima oko 20h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena izleta po osobi za sve termine: 2500 rsd

Deca do 5-12 godina – plaćaju 2000rsd od cene aranžmana – imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu

U cenu je uključeno:

  • Prevoz minibusom ili autobusom
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča ili pratioca grupe
  • Troškovi organizacije putovanja
  • Obilasci prema programu

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.