Datum polaska:

28.09.2024. – subota

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 7.30h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.

Vožnja do planine Rudnik, najviše planine Šumadije (Cvijićev vrh, 1.132 m). Imenom Rudnik nazvan je zbog rude olova i cinka koje se i danas eksploatišu. Predstavlja čvorište između slivova Zapadne Morave, Velike Morave i Kolubare. Rudnik je najsevernija vulkanska oblast u centralnoj Srbiji, a ostaci vulkanizma su primetni na pojedinim delovima i po karakteristikama stenskih masa koje ga izgrađuju.

Planina Rudnik se nalazi 100 km južno od Beograda i 15 km od Gornjeg Milanovca. Varošica Rudnik smeštena je između 500 i 700 metara nadmorske visine i sa ostalim delovima planine povezana je asfaltnim putem i velikim brojem staza. Zbog izuzetnih klimatskih uslova (velika osunčanost tokom godine, vazdušna strujanja, visoka jonizacija vazduha) planina je još 1922. godine proglašena za vazdušnu banju. Rudnik su Ujedinjene nacije 1967. godine proglasile kao mesto koje ima najčistiji vazduh na svetu, a Josip Broz Tito tim povodom dovodio lično predsednika SSSR Brežnjeva da ga upozna sa lepotama Šumadije. 

Rudnik je od davnina bio naseljeno mesto. Brojni tragovi materijalne kulture dokazuju da je na Rudniku bilo veliko rimsko naselje. Rimljani su imali rudnike na ovoj planini, rudarske kolonije i hramove u kojima su se molili i tražili zaštitu od opasnosti u podzemnim jamama rudnika. Pored starih rudarskih okana, pronađeni su ostaci rimskog hrama posvećenog boginji Majci zemlje – TERA MATRIS. Hram je ranije porušen, pa ga je rimski car Septimije Sever obnovio u III veku. U srednjovekovnoj srpskoj državi, za vreme vladavine kralja Dragutina, na Rudniku je bila kovnica novca. Dinar kralja Dragutina, kovan na Rudniku, bio je prvi srpski dinar sa ćiriličnim natpisom. Za vreme vladavine depota Stefana Lazarevića i Đurađa Brankovića, ovo je bio istaknuti rudarski i trgovački centar države. Na njemu su u tom periodu građena i rezidencijalna zdanja. Padom Srbije pod tursku vlast, Rudnik postaje turska varoš i administrativno sedište. Za vreme austrijske vladavine (1718-1739) Rudnik ponovo oživljava, a Austrijanci počinju sa eksploatacijom rude. Nakon ponovnog dolaska Turaka na vlast, u Prvom srpskom ustanku, Rudnik je postao prva oslobođena teritorija i prvi oslobođeni grad.

Šetnja po planini i slobodno vreme.

Nastavak putovanja do sela Takovo i obilazak spomen kompleksa podignutog na mestu gde je Miloš Obrenović podigao Drugi Srpski ustanak 1815. Znamenito mesto Takovski grm, kulturno dobro od izuzetnog značaja. Predstavlja istorijski kompleks na prostoru od nekoliko hektara, koji obuhvata građevine i spomenike vezane za podizanje Drugog srpskog ustanka.Takovski grm je naslednik istorijskog hrasta, pod kojim je na Cveti 1815. godine podignut Drugi srpski ustanak. Spomenik Drugom srpskom ustanku je podignut 1887. godine ispod nekadašnjeg starog Takovskog grma, na mestu gde je knez Miloš Obrenović ustanicima dao zakletvu.nMonumentalna bronzana kompozicija “Takovski ustanak” je delo Petra Ubavkića, prvog srpskog akademskog vajara, postavljena 1990. godine.

Obilazak spomen komplaksa uz istorijsku priču Kustosa.

Nastavak putovanja do manastira Vraćevšnica, koji  se nalazi na južnim padinama Rudnika. Zadužbina je jednog od najuglednijih ljudi u Srbiji svog doba, velikog čelnika Radiča Postupovića, koji ga je podigao 1428/29. godine. Posebnu ulogu Vraćevšnica je imala u toku I i II srpskog ustanka. Za vreme I srpskog ustanka Vraćevšnica je čuvala mošti kralja Stefana Prvovenčanog, a 1812. godine u njoj je Karađorđe sazvao Narodnu skupštinu na kojoj su pročitane odredbe Bukureštanskog mira. Odluka o podizanju II srpskog ustanka doneta je upravo u manastiru, u noći uoči zbora u Takovu, na Cveti 1815. godine, dok je 1818. godine održana Narodna skupšina na kojoj je doneta odluka o proglašenju Kragujevca za prestonicu Srbije. Manastir je više puta rušen i obnavljan, a poslednju obnovu crkve Svetog Đorđa završava knez Miloš Obrenović 1860. godine u spomen svoje majke. Manastirski kompleks čine crkva Svetog Đorđa i tri konaka. Brigu o manastiru vode monahinje, jer je Vraćevšnica od 1939. godine ženski manastir. U dvorištu manastira nalazi se grob i spomenik majke kneza Miloša, Višnje Obrenović. U manastirskoj riznici čuvaju se značajni predmeti, među kojima se ističu bakropis iz XVIII veka, delovi nameštaja dinastije Obrenović, krst iz Drugog srpskog ustanka, jevanđelje sa svojeručnim zapisom Arsenija Čarnojevića i dr. Na oko 4 km iznad manastira, u Gornjoj Crnući, nalazi se Konak kneza Miloša, koji je tri godine bio prestonica Srbije, sve do preseljenja u Kragujevac, 1819. godine.

Posle obilaska manastira, odlazak do Gornjeg Milanovca.

Gornji Milanovac je relativno mlado gradsko naselje u jugozapadnoj Šumadiji, čija istorija počinje znatno pre njenog zvaničnog osnivanja 1853. godine.

Još u prvim godinama vladavine Miloša Obrenovića, umesto porušenog Rudnika, novo nahijsko, a kasnije i okružno središte ovog dela Srbije postala je malena Brusnica. Ipak nepovoljna konfiguracija terena, tj. strma brda koja su okruživala Brusnicu veoma brzo su postala nepremostiva prepreka za bilo kakav dalji napredak i razvoj.

Usled nedostatka prostora 1839. godine pokrenuta je inicijativa o premeštanju varoši na novu i podesniju lokaciju. Izabran je prostor „Divljeg polja“ na desnoj obali reke Despotovice za mesto gde će se izgraditi potpuno novo naselje.

Knez Aleksandar Karađorđević je 5. januara 1853. godine izdao ukaz po kome se varoš Brusnica premešta na već utvrđenu lokaciju i dobija naziv Despotovica, po reci koja kroz njega protiče. Samo šest godina od osnivanja Despotovice, knez Miloš je 3. aprila 1859. godine doneo ukaz o promeni naziva grada. Novo naselje je dobilo ime po kneževom polubratu vojvodi Milanu. Kako je već postojao Milanovac na Dunavu (bivši Poreč), koji je nosio ime po Miloševom sinu, Despotovica je nazvana Gornji Milanovac jer se nalazila na većoj nadmorskoj visini.

Slobodno vreme u Gornjem Milanovcu za ručak i individualne aktivnosti do vremena predviđenog za polazak u Beograd.

Povratak u Beograd oko 20h-21h.                                                                

Redovna cena izleta po osobi za sve termine – 2000 din.

Deca do 5-12 godina – plaćaju 1800 rsd od cene aranžmana – imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima ili minibusom od 19 mesta
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ulaznica za Takovo-150-200din.
  • Ručak

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik vazi od 09.01.2024.