Datumi polaska:

28.04.2024. – nedelja

27.07.2024. – subota

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 8h, kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.

Vožnja ka manastiru Bogovađa.

Manastir sa crkvom Svetog Đorđa podignut  je 1545. godine, spaljen 1789. godine za vreme Kočine krajine, a narodni prvaci Hadži-Ruvim i Hadži-Đera su 1791-1794. godine podigli novu crkvu i konake. U to vreme postaje jedan od važnijih središta otpora protiv Turaka. Godine 1805. bio je jedno vreme sedište srpskog Praviteljstvujuščeg sovjeta. Ponovo je spaljen 1813. godine i obnovljen 1816. godine uz pomoć Kneza Miloša. Na temeljima te crkve podignuta je 1852. godine nova. U starom konaku smešten je Muzej Prvog  i Drugog Srpskog ustanka.Pored manastira Hadži Ruvim je podigao i česmu za koju narod kaže da ima svetu vodu – Bogova voda, otuda i mišljenje da je po tome manastir i dobio ime.

U unutrašnjosti crkve, na zapadnom zidu, nalazi se kamena ploča sa ukresanim imenom 320 srpskih ratnika iz okolnih mesta, izginulih u periodu od 1912. do 1918. godine.

Od 1957. godine Bogovađa je ženski manastir.

Posle posete manastiru, nastavak putovanja do Ravne Gore, sa kratkom pauzom za kafu Ljigu, u autentičnom etno ambijentu ovog kraja.   

Posle pauze za kafu, nastavak putovanja do Ravne Gore.

Visoravan Ravna Gora se prostire na jugozapadnim i zapadnim obroncima planine Suvobor koja se nalazi u Zapadnoj Srbiji. Ravna Gora predstavlja zaravan, prošaranu mirisnim borovim šumama.Jedna od najvažnih prirodnih odlika Ravne gore je Mokra pećina koja je važna osobenost Ravne gore. Pećina je  usečena u strmu krečnjačku stenu, a iz nje izbija snažan potok, po kojem je pećina i dobila ime.

Ravna Gora je poznata po svojoj istorijskoj dimenziji. Spomen -kompleks „Ravna Gora” nastao je 90’tih godina prošlog veka.Hram Sv. velikomučenika Georgija podignut je 1998.godine dobrovoljnim prilozima brojnih dobrotvora iz zemlje i inostranstva. Mauzolej Draži Mihajloviću je drugi građevinski objekti na Ravnoj Gori, gde posetioci mogu pogledati izložbu četničkih fotografija, suvenira, istorijskih tekstova koji govore o istoriji ravnogorskog pokreta 1914-1945.  Cilj stvaranja spomen-kompleksa je da se očuva uspomena na Jugoslovensku vojsku u otadžbini, odnosno četnički pokret predvođen armijskim generalom  Dragoljubom Mihailovićem-Dražom. Na samom ulasku na Ravnu Goru, postavljena je spomen ploča, a stotinak metara iza nje, podignut spomenik đeneralu Draži Mihajloviću. I ploča i spomenik podignuti su devedesetih godina, kao uspomena na Ravnogorski pokret.

Ravna Gora i okolni predeli odlikuju se po prirodnim bogatstvima u vidu prirodnog kamena, koji se u ovim krajevima eksploatiše vekovima unazad. Kanenolomi na Ravnoj Gori i celom kraju vrše eksploataciju transport prodaju i ugradnju prirodnog ravnogorskog kamena širom Srbije a vrše i izvoz u inostranstvo.

Obilazak Spomen kompleksa Ravna Gora.

Nastavak putovanja do Struganika i poseta rodnoj kući vojvode Živojina Mišića (1855-1921).Kuća vojvode Živojina Mišića je danas memorijalni kompleks čija se postavka sastoji iz dva dela, istorijskog i etnološkog. U okviru muzeja je tematska postavka koja prikazuje Živojina Mišića tokom istorijskih zbivanja krajem XIX i početkom XX veka, sa akcentom na one događaje u kojima je vojvoda odigrao značajnu ulogu i zbog čega se njegovo delo proučava na vojnim akademijama u svetu. Godine 1977. stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca završili su rekonstrukciju rodne kuće vojvode Živojina Mišića. Kući u kojoj je proveo detinjstvo vraćen je prvobitni izgled i obezbeđena trajnost.

U kući vojvode Mišića hronološki su prikazani njegovo poreklo, detinjstvo i školovanje, istorijat porodice Mišić, njegova vojna karijera u balkanskim ratovima za nezavisnost, Prvi svetski rat – sa posebnim osvrtom na Kolubarsku bitku – zatim njegova bolest, poslednji dani i najzad priznanje i doprinos vojnoj nauci.

ŽIVOJIN MISIĆ, (19. 01. 1855. – 20. 01. 1921.) je najslavniji srpski vojvoda. Učestvovao je u svim ratovima koje je Srbija vodila u periodu od 1876. do 1918. godine. U Austrougarskoj je završio streljačku školu, nakon čega je na Vojnoj akademiji predavao strategiju ratovanja. Pred Balkanske ratove bio je pomoćnik načelnika štaba Vrhovne komande generala Radomira Putnika, sa kojim je razradio plan operacije protiv Turske i plan za odbranu zemlje od austrougarske agresije. Živojin Misić je, uz Radomira Putnika, Stepu Stepanovića i Petra Bojovića, tvorac srpske vojne doktrine. Za pobedu u Kumanovskoj bici unapredjen je u čin generala.Pred Prvi svetski rat, u odsustvu vojvode Putnika zbog lečenja, zajedno sa generalom Stepom Stepanovićem, realizovao je planove o pokretu srpskih trupa, izrađene sa vojvodom Putnikom. To je dovelo do velikih pobeda srpske vojske na Ceru i Kolubari.U bici na Kolubari pobedio je austrougarsku vojsku i izvojevao najveću pobedu srpske vojske u istoriji. Za tu pobedu dobio je, kao treći po redu, najviši čin u srpskoj vojsci, čin vojvode.Vojvoda Mišić je posle završenog rata 1918. godine postavljen za načelnika Generalštaba. Pred kraj života lečio se u Francuskoj koja mu je pružila gostoprimstvo dostojno velikana.Umro je 20.01.1921. godine u Beogradu.

Posle obilaska rodne kuće vojvode Živojina Mišića,nastavak putovanja do Banje Vrujci.

Istorija kaže da je prostor oko vrujačkih izvora od davnina bio naseljen. Kao banjsko mesto Banja Vrujci je počela da se razvijaja posle Prvog svetskog rata. Naziv Vrujci označava jake uzlazne sifonalne izvore i toplo izvorište veoma bogato vodom. Pojam Vrujci često se  tumači kao “mesto na vodi gde se ne hvata led, mesto u vodi koje se ne smrazva, nego ostaje uvek vruće, izvor vruće vode”. Na ovom tipu izvorišta, voda “ključa” kao da vri, izbijaju velike količine vode i njihova temperatura je uglavnom viša od okolnog vazduha. Ovakva izvorišta se označavaju kao termalnokraška vrela.

1935. godine Banja Vrujci je pretvorena u narodno lečilište. Po narodnom predanju, na tom mestu se nalazio dvor Toplice Milana – pobratima Miloša Obilića. Popredanju, Milan se i prozvao Toplica po reci Gornja Toplica koja teče kroz banju i koja nikada ne ledi, čak ni zimi, po izuzetno niskim temperaturama, ova voda isparava zbog svoje toplote Još za vreme Kolubarske bitke, srpski ratnici su u reci Gornja Toplica lečili svoje rane i pripremali se za nove bitke. Od davnina je Banja Vrujci poznata po lekovitoj vodi i lekovitom blatu, koje takođe ima blagotvorno dejstvo. Ljudi su se kupali u reci radi bržeg zarastanja rana, lečenja reume i zbog lečenja mnogih drugih bolesti i problema.Prva kupatila izgradili su zemljoradnici na čijim imanjima su se nalazi mineralni izvori. Godine 1938. godine izgrađeno je kupatilo “Vojvoda Mišić” i imalo je dva bazena (za muškarce i za žene) veličine 5 x 4 metra, dubine 0.9 metra.. Iste godine Banja Vrujci dobija sezonskog lekara. Banja Vrujci se do danas iz neuređene ”seljačke banje” polako razvila u moderni sportsko rekreativni i banjski centar, sa svim elementima za ugodan boravak gostiju.

Slobodno vreme u Banji Vrujci do polaska za Beograd.

Dolazak u Beograd oko 21h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena izleta po osobi za sve termine: 2000 din

Deca do 5-12 godina – plaćaju 1800 rsd – imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ulaznica za Rodnu kuću vojvode Živojina Mišića-200din. (cena podložna promeni)

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.  
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 25 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.