Datumi polaska:

27.04.2024. – SUBOTA

16.06.2024. – NEDELJA

07.09.2024. – SUBOTA

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 8h, kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.

Vožnja ka specijalnom rezervatu prirode Obedska bara.

Specijalni rezervat prirode OBEDSKA BARA je prostrani močvarno-šumski kompleks se nalazi uz reku Savu u južnom Sremu. Najveću vrednost područja čini autentičan splet mrtvaja, bara, močvarne vegetacije, vlažnih livada i šuma sa izuzetno bogatim diverzitetom ekosistema i vrsta, posebno onih ugroženih. Obedska bara je jedno od retkih još očuvanih plavnih ritskih područja sa specifičnostima kao što su stoletne mešovite šume hrasta lužnjaka, kolonije ptica močvarica i brojne prirodne retkosti. Bara je ostatak meandra starog korita reke Save čiji glavni tok danas teče južnije. Njeno korito, na čijem su obodu sela Obrež i Kupinovo, se zbog svog oblika naziva „Potkovica“. Viši, kopneni deo, ispresecan vodenim depresijama i staništima starih hrastovih šuma naziva se „Kupinske grede“. Obedska bara,  čuveni ornitološki rezervat, danas specijalni rezervat prirode, poznata je širom Evrope još od sredine 19. veka od kada se o njoj ispredaju priče kao o carstvu ptica. Jedno je od najstarijih zaštićenih područja u svetu, od 1874. godine, dve godine nakon Nacionalnog parka Jelouston u SAD. Obilazak specijalnog rezervata, vožnja katamaranom u trajanju od 45 minuta i slobodno vreme za šetnju i kafu.

Nastavak putovanja do Šida.

Opština Šid nalazi se zauzima zapadni deo Srema. Ovo je relativno mlado naselje koje se prvi put pominje 1702. godine. Šid je i pogranična opština sa šest graničnih prelaza. Ima veliki potencijal za razvoj tranzitnog turizma.Grad je poznat kao rodno mesto dva velika slikara Save Šumanovića i Ilije Bašičevića – Bosilja.

Galerija ”Sava Šumanović” osnovana je 1952. godine zahvaljujući Savinoj majci, Persidi Šumanović, koja je poklonila gradu Šidu legat neprocenjive umetničke i materijalne vrednosti. Umetnički fond, koji čine 417 slika, je smešten u porodičnu kuću Šumanovića. Najveći broj slika naslikano je u poslednjoj deceniji života slikara u Šidu . Izložbeni prostor galerije iznosi 600 m2.Nedaleko od galerije nalazi se i spomen kuća Save Šumanovića sa autentičnim nameštajem i ateljeom u kome je živeo i stvarao Sava Šumanović. Kuća je otvorena za posete.

Sava Šumanović je rođen 22. januara 1896. godine u Vinkovcima.

Školovao se u Zagrebu i Parizu kod istaknutog likovnog pedagoga i umetnika Andre Lota, i bio je jedan od njegovih najboljih učenika. To je vreme kada su nastale najznačajnije kubistički orjentisane slike u istoriji našeg slikarstva; Skulptor u ateljeu, Mrtva priroda sa satom, Mornar na molu, Lučki agent. Uticaj Andre Lota na Šumanovića bio je veoma velik i prisutan tokom celog života.

1927. godine naslikao je svoje najznačajnije delo, Pijani brod. Ova slika monumentalnih dimenzija, nastala je u grčevitom radu za samo sedam dana i noći. Izložio je na Salonu nezavisnih, a ocene kritike bile su podeljene. Danas je slika Pijani brod ponos zbirke Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Po povratku u rodni Šid, Šumanović je slikao je aktove po skicama koje je doneo iz Pariza i pejzaže iz svoje neposredne okoline. To su ostale dominantne teme do kraja njegovog života.

U jednoj besmislenoj ustaškoj akciji na Veliku Gospojinu, 28. avgusta 1942. godine uhapšen je i sa velikom grupom Šiđana streljan u Sremskoj Mitrovici i sahranjen u zajedničkoj grobnici. Tako je tragično završio život jedan od najvećih srpskih slikara svih vremena.

Poseta muzeja i spomen kuće Save Šumanovića.

Poseta još jednom značajnom muzeju u Šidu-ILIJANUMU.

Muzej nosi naziv po šidskom slikaru – naivcu Iliji Bašičeviću – Bosilju (1895 – 1972) koji je od 1963. godine izlagao na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Bašičevićeve slike nalaze se u brojnim domaćim i inostranim galerijama i muzejima koja prikupljaju dela umetnosti naive.

Karakteristika Ilijinog slikarstva je, pre svega, da ono nije deskriptivno. Ono je najčešće alegorija, vrlo slojevita. Kod Ilije nema perspektive, pozadine slika su uglavnom jednobojne, vrlo retko ispunjene blago talasastim linijama. Najupečatljivije na njegovim slikama je svakako dvoglavost ili dvoličnost figura, kako ljudskih, tako i životinjskih. Na Ilijinim slikama posmatrač nije siguran da li gleda u predstavu anđela ili savremenog kosmonauta, cara Lazara ili kralja Ilijine Ilijade, domaće, divlje ili apokaliptične životinje. U tumačenju njegovih slika često nam pomažu nazivi koje je on sam davao svojim slikama.Na Trećem Trijenalu naivne umetnosti u Bratislavi 1972.godine, Iliji je posthumno dodeljeno priznanje međunarodnog žirija za dostignuća na planu naivne umetnosti.

Posle obilazaka slobodno vreme u gradu.

Nastavak putovanja do manastir Đipša.

Po predanju, manastir Divša (u narodu poznat kao Đipša) osnovao je despot sremski Jovan Branković krajem 15 veka. Prvi put se u pisanim izvorima pominje krajem 16.veka, od kada najverovatnije datira i manastirska crkva. Od početka Prvog svetskog rata do 1922 godine, manastir je bio napušten. Manastir je dugo bio pod upravom manastira Kuveždin . U manastiru se čuvalo jedno četvorojevanđelje pisano krajem 15. ili početkom 16.veka. Za vreme Dr svetskog rata crkva manastira je sravnjena sa zemljom, sam manastir teško oštećen a ikonostas demontiran i odnešen.Od 1980. godine manastir je postepeno obnavljan, tako da danas manastirski kompleks čine crkve Sv. Nikole i spratni konak. Manastir je aktivan, ženski.

UMESTO POSETE MANASTIRU ĐIPŠA, MOGUĆA POSETA MANASTIRU PRIVINA GLAVA.

Posle posete manastiru polazak do Spomen parka SREMSKI FRONT u Adaševcima, nekoliko kilimetara od Šida.

Spomen-park „Sremski Front“je znamenito mesto od izuzetnog značaja u Srbiji,na čijem prostoru  je tokom ratnih 1944-45. obrazovan Sremski front, najveća frontovska operacija na tlu Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Uoči završnih operacija Jugoslovenske armije za konačno oslobođenje zemlje od fašista Nemci su, u cilju povlačenja svojih snaga sa juga Balkana, preduzeli stvaranje velikog fronta u zapadnom delu Srema, koji je po tome i nazvan. Ratne operacije na Sremskom frontu su trajale 21. oktobra 1944. do 13. aprila 1945. godine. Kao njihov kraj označeno je oslobađanje Zapadnog Srema i Vinkovaca

Spomen-obeležje posvećen Sremskom frontu podignut je 1988. godine.

Autor postojećeg kompleksa je arhitekta Miroslav Krstonošić.

Spomen-park „Sremski Front“ čine:

Sabirališta sa 70 vertikalnih podzida u koje su ugrađene ploče sa nazivima svih jedinica koje su učestvovale u borbama na Sremskom frontu i tri reljefa na kojima je prikazan raspored naših i neprijateljskih odbrambenih linija;

Aleje časti, na kojoj je ispisano 15.000 imena palih boraca Jugoslovenske, Crvene i Bugarske armije i Muzeja koji sadrži skulpture od gipsa koje je uradio Jovan Soldatović, i koje se posmatraju uz zvučne i svetlosne efekte.

Dolazak u Beograd oko 21h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena izleta po osobi za sve termine – 2000 din

Deca do 5-12 godina – plaćaju 1800 rsd – imaju sedište u autobusu

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ručak
  • Ulaznice za Galerije Save Šumanovića i Ilijanum – 100din +100din
  • Spomen park Sremski Front – 100din
  • Obedska bara – 100din, 300din vožnja brodićem po rezervatu – plaćanje vodiču (podložno promeni)

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

 USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.