Datumi polaska:

09.06.2024. – NEDELJA

11.08.2024. – NEDELJA

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 8h, kod Vaznesenjske crkve, u ulici Admirala Geprata.

Vožnja ka manastiru Kovilj. Manastir Kovilj, znameniti manastir Srpske pravoslavne crkve, nalazi se nedaleko od Novog Sada. Pod zaštitom države je od 4. avgusta 1949. godine. Podignut je u čast svetim Arhangelima Mihailu i Gavrilu, koji se slave 26. juna.

Po predanju, manastir je podigao Sveti Sava oko 1220. godine, kada je na mestu gde se nalazi manastir izmirio ugarskog kralja Andriju II sa svojim bratom Stefanom Prvovenčanim.
Predanje kaže da kada je Andrija II, kralj mađarski, čuo da je Sveti Sava krunisao Stefana za vladara, našao se toliko uvređen, da je objavio rat Stefanu Prvovenčanom. Sa velikom vojskom krenuo je na Srbe i ulogorio se kod Kovilja. Za vreme diplomatskih pregovora, u kraljevom šatoru, kraljica je bila sama sa svojim mladim sinom, naslednikom prestola. Pregovori su se odužili a u međuvremenu naprasno se razboleo mladi kraljević. Sveti Sava, čuvši za to, pomolio se Bogu i pao je grad, kojim su lekari izlečili mladog naslednika. Nakon zaključenja mira nastala je velika radost i bratimljenje. U čast tog događaja na mestu izmirenja sagradiše hram božiji.

Prvi pouzdani podaci potiču iz 1651. godine.
Sadašnja manastirska crkva građena je u srpsko-vizantijskom stilu moravske škole po uzoru na Manasiju i Ravanicu.Unutrašnje površine zidova manastira nisu živopisane, na njima nema starih fresaka, ali je tu prekrasan ikonostas akademskog slikara Aksentija Marodića, rađen u osmoj deceniji 19. veka.

U manastiru se pored prekrasnog ikonostasa nalaze ikone, koje su radili različiti majstori XVIII i XIX veka. Od značajnih ličnosti koje su potekle iz manastira posebno treba izdvojiti Jovana Rajića (1726-1801), koji se smatra ocem srpske istorije. Njegovo delo o istoriji Srba, Hrvata i Bugara stvarano je u koviljskom manastiru, u kojem se danas nalazi grob ove istaknute ličnosti.

U kompleksu današnjeg manastira čuvaju se slikarski radovi Uroša Predića i brojne umetničke slike drugih umetnika, zatim bogata manastirska biblioteka, kao i memorijalni muzej Jovana Rajića.  U blizini manastira nalazi se kapela posvećena Svetoj Petki ili „vodica“, kako je još zovu. To je još jedna atraktivnost za potencijalne turiste, zbog svoje slikovitosti i jedinstvanosti, kao i svojevrsni simbol sela. Predanje kaže da je neka žena usnula san u kome joj bi rečeno da ode na izvor lekovite vode u blizini koviljskog svetoarhangelskog manastira da nađe leka, jer je dugo bolovala od neizlečive bolesti. Tako i bi. Žena zadobi isceljenje i u znak zahvalnosti dade da se sagradi kapela Svetoj Petki, jer sve ovo se i dogodilo uoči praznika Svete Petke 27. oktobra.

Na vrhu starog hrasta na koji se oslanja kapela Svete Petke, a za koji je procenjeno da ima preko 600 godina, nalazi se rodino gnezdo, ptice koja je simbol rađanja novoga života, a zbog brojnosti populacije koja se gnezdi u selu, može se smatrati i simbolom Kovilja.

Posle posete manastiru nastavak puta do Krčedina i ukrcavanje na brodić do Krčedinske ade.

Krčedinska ada je rečno ostrvo veoma atraktivno za ljubitelje prirode. Deo je zaštićenog područja prirode SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“. Naročito je poznata po brojnim životinjama koje na njoj slobodno žive u očuvanoj prirodnoj sredini i međusobnoj harmoniji. Turisti na adi imaju priliku da vide brojne konje, magarce, mangulice, ovce, krave, ptice… Posebno je atraktivna autohtona vrsta podolsko goveče, koja se retko gde može videti a koja se ovde gaji u svrhu očuvanja genetskih resursa. Krčedinska ada, sa 10 km dugom obalom i površinom od skoro 9 km², spada u grupu najvećih dunavskih ada od ušća Drave do ušća Tise u Dunav. Poznata je kao prava oaza životinjskog sveta – stanište je konja, goveda, magaraca, svinja, brojnih vrsta ptica itd. Od obale je razdvaja Gardinovački rukavac (tzv. Dunavac) koji vodi do čitave mreže drugih rukavaca i bara. Zahvaljujući tradicionalnom korišćenju prirodnih resursa i nastojanju lokalnog stanovništva da napasaju stoku na Krčedinskoj adi, očuvala su se vlažna staništa pogodna za mrest i uzgoj ribe, koja ujedno predstavljaju i hranidbenu osnovu svih životinja na ovom delu Dunava. Sa severne strane adu okružuje Gardinovački rukavac koji vodi do čitave mreže drugih rukavaca i bara, koji značajno doprinose atraktivnosti prostora i obogaćuju sadržaj posete. Kao takva, Krčedinska ada predstavlja pravi raj za ljubitelje prirode, ekologije i foto-safarija.

Vožnja brodićem od Beške do Krčedinske ade (oko pola sata u jednom pravcu). Zadržavanje na Krčedinskoj adi oko sat vremena i povratak brodićemo do Beške.

Posle posete Krčedinskoj adi, slobodno vreme za ručak pored Dunava.

Ko ne ide na Krčedinsku adu, ima slobodno vreme pored Dunava.

Nastavak putovanja do Satrog Slankamena. Odlazak na vidikovac i fakultativna poseta vinariji

Smešten u prelepom ambijentu na obali Dunava, Stari Slankamen i danas ima posebnu draž. Stari Slankamen, najstarije naselje inđijske opštine, nalazi se u severoistočnom delu Srema. Mnogobrojni kulturno – istorijski spomenici svedoče o burnoj prošlosti kao i strateškom značaju ovog naselja uz Dunav, koji je vekovima predstavljao granicu različitih imperija.

Arheološka istraživanja koja su vršena na lokalitetu Gradina svedoče da su ovaj prostor naseljavali najpre Skordisci – keltska plemena, a zatim i Rimljani kada se naselje zvalo Akuminkum (Acumincum). U tom periodu, zbog položaja na granici rimske imperije, Rimljani su ovde sagradili osmatračnicu koja je štitila njihovu teritoriju od varvarskih upada sa severa.U vreme seobe naroda Slankamen je bio razrušen, ali su ga strategijski položaj i vojnička funkcija, koju su uočili i koristili Rimljani, ponovo uzdigli te je veoma često menjao gospodare. Slovene su zamenili Mađari koji su ga držali sve do Mohačke bitke (1526). Od vremena srednjeg veka o Slankamenu nema mnogo podataka sve do vremena kada se prvi put pominje kao Slankamen tj. Zalankemen što se može povezati sa izvorom slane vode, koji se i danas koristi.

Zbog značajnog položaja koji kontroliše plovidbu na Dunavu, kao i ušće Tise, Slankamen je u 15. i početkom 16. veka bio veoma važna tačka u odbrambenom sistemu južne Ugarske i najvažniji šajkaški centar na Dunavu. Godine 1504. u Slankamenu je bilo oko 500 šajki, a u 16. veku u njemu se nalazilo i gradilište šajki. Šajke su laki i brzi drveni brodovi koji su za kretanje koristili vesla ili jedra. Bile su veoma okretne, imale su top na vrhu i koristile su se i za napad i za odbranu. Za vreme despota, Slankamen je bio i veoma značajan duhovni centar u kome je krajem 15. i početkom 16. veka bila razvijena i prepisivačka delatnost.

Slankamen je ponovo oživeo početkom 20. veka kada je izgrađen moderan put prema Novom Slankamenu i kada je osnovana banja (1906). Nova banjska funkcija uticala je na pojačan saobraćaj, trgovinu i zanatstvo. Nakon propasti Austrougarske monarhije i pripajanja Kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine, Slankamen se još više počeo razvijati te dobija i turističku funkciju. Da bi se podstakao razvoj turizma, posle 1945. godine izgrađen je i deo pristanišnog keja i ponovo su uvedene redovne autobuske linije iz Stare Pazove i brodske linije Beograd – Titel i Beograd – Slankamen kako bi se naselje približilo i ostalim gradskim naseljima.

Poseta vinariji Stojanović uz degustaciju vina i priču o vinu i somelijerima.

Dolazak u Beograd oko 20h.

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Cena izleta po osobi za sve termine – 2000din

Deca od 5-12 godina plaćaju 1800 dinara.

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča
  • Troškovi organizacije putovanja

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ručak
  • Poseta vinariji i degustacija – 500 din
  • Vožnja brodićem do Krčedinske ade – pola sata u odlasku, pola sata u povratku – 800din, plaćanje vodiču na licu mesta, obavezna prijava pri rezervaciji

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.