Datumi polaska:

07.04.2024. – NEDELJA

15.09.2024. – NEDELJA 

Info i rezervacije:
061 522 31 50

Program putovanja:

Polazak iz Beograda u 8h kod Vaznesenjske crkve, ulica Admirala Geprata.

Vožnja preko Pančeva do Idvora, rodnog mesta našeg velikog naučnika, Mihajla Pupina.

Idvor je rodno mesto poznatog srpskog naučnika Mihajla Pupina. Poseta muzeja Mihajla Pupina i njegove rodne kuće. Danas se u Idvoru nalazi zavičajni kompleks Mihajla Pupina koja obuhvata njegovu rodnu kuću, muzejsku zbirku i narodni dom, kao i crkva u kojoj je kršten Pupin. Pupinovi nаjznаčаjniji pronаlаsci su izloženi u stаroj zgrаdi osnovne škole u Idvoru u koju je Pupin išаo, а kojа dаnаs predstаvljа muzej. Svoje najznačajnije otkriće Pupin je kao patent prijavio 19. 6. 1900. godine. Ovaj njegov pronalazak odnosi se na poboljšanje prenosa telefonske komunikacije na velike daljine. Prijavljen pod naslovom “Tehnika smanjenja električnih talasa i aparata za to”, danas poznat kao PUPINIZACIJA, označio je revoluciju u telefonskim prenosima na velike daljine.. Za svoja otkrića iz oblasti fizike Pupin je 1920. godine primio najveće američko priznanje – Edisonovu medalju. Kolumbija univerzitet odužio se Pupinu tako što je 1958. godine ustanovio nagradu sa njegovim imenom.

Nakon obilaska Idvora, nastavak putovanja do Banje Rusanda.

Banja Rusanda se nalazi na obali najvećeg slanog jezera u Srbiji, u jedinom šumolikom parku u Banatu, bogatom florom i faunom. Od davnina se prepričavaju legende o lekovitosti rusandskog blata. Upravo tu, na obali jezera, a u takvom prelepom pejzažu daleke 1867. godine je stvoreno lečilište, koje je preraslo u današnju Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju „Rusanda“ iz Melenaca. Lekovitost rusandskog blata, odnosno peloida je prvi put potvrđena u Carskoj akademiji u Beču, a očuvana je do dana današnjeg. U Banji se budi uz poj ptica, šeta po parku i među cvetnim lejama uz šum fontana ili meditira i opušta uz suncem pozlaćenu površinu jezera i prepušta brizi stručnog, posvećenog i ljubaznog osoblja i uživa u pesmama tamburaša, lokalnom folkloru i izvrsnoj hrani, specifičnoj za podneblje.

Slobodno vreme za šetnju i pauza za kafu.

Napomena: MOGUĆA ZAMENA DESTINACIJE, DA SE UMSETO BANJE RZSANDA POSETI JEZERO PESKARA KOD ZRENJANINA!

Nastavak putovanja do Kikinde.

Kikinda se prostire u severnom delu Banata i obuhvata prostor od 782 km2. Opštinu čine grad Kikinda i 9 naseljenih mesta: Banatska TopolaBanatsko Veliko SeloBašaidIđošMokrinNakovoNovi KozarciRusko Selo i Sajan.

Grad je tipično naselje panonskog tipa, izgrađeno po principima terezijanske epohe. Na prostoru oko grada nalaze se bogati tragovi ostataka starih i isčezlih kultura i civilizacija. Brojne humke, nekropole i mnoga arheološka nalazišta u okolini svedoče da su ovde ljudi živeli u organizovanim zajednicama i pet hiljada godina pre nove ere. Prva pravoslavna crkva u Kikindi, kao daščara pokrivena šindrom sa odvojenim zvonikom, podignuta je 1753. godine u vreme kada su pomoriški Srbi naseljavali Kikindu.Sadašnja pravoslavna crkva pogignuta je 1771. godine, a ikonostas crkve izradio je 1780. godine Teodor Ilič – Češnjar. U drugoj polovini 19. veka, oko 1880. godine podignuta je sadašnja rimokatolička crkva.Za zasluge u odbrani Austrije od Turaka, Kikinđani su dobili 1774. godine, zajedno sa još devet okolnih sela, privilegovan položaj i određena prava u okviru Velikog kikindskog distrikta koji je postojao sve do 1876. godine.Kada je Kikinda 1893. godine proglašena gradom, imala je oko 24.500 stanovnika.Iste godine je sagrađena “Gradska kuća”, sadašnja zgrada Skupštine opštine. Od sredine 20. veka grad je počeo brže da se razvija, a time se i broj stanovnika brže povećavao, tako da danas Kikinda ima oko 43.000 stanovnika, moderan je industrijski grad sa brojnim razvijenim zdravstvenim, prosvetnim i kulturnim institucijama.

 

MUZEJ KURIJA-NARODNI MUZEJ

Kurija (po latinskoj reči curia – sudnica, većnica) je jedna od najstarijih i najpoznatijih zgrada u Kikindi. Reč je o jednospratnoj kasnobaroknoj građevini kroz čije se prostore nekada prelamala politička i upravna, a danas kulturna istorija Kikinde i regiona. Do 1876. godine Kurija je bila sedište Velikokikindskog dištrikta, a kasnije Kraljevskog sudbenog stola.Pred Kurijom i u njenim prostorijama odigrali su se dramatični dani početka nacionalne bune 1848. godine, u dvorištu zgrade okupaciona nemačka vojska streljala je, 9. januara 1942. godine, trideset nevinih talaca, a u ćelijama zatvorskog dela bilo je mnogih poznatih javnih i političkih ličnosti ovog regiona. U svečanoj sali organizovani su prijemi za austrougarskog cara Franju Josifa (1872) i jugoslovenskog kralja – regenta Aleksandra (1919).

Narodni muzej Kikinda osnovan je 7. novembra 1946. Godine i nalazi se u zgradi nekadašnjeg Magistrata Velikokikindskog dištrikta(Kurija). Muzej obuhvata šest odeljenja: arheološko, etnološko, istorijsko, prirodnjačko, umetničko i pedagoško odeljenje.

Od 2006. godine u muzeju se čuvaju originalni ostaci jednog od najbolje očuvanih skeleta mamuta u Evropi.Fosilni ostaci mamuta pronađeni su u Kikindi još 1996. godine, u glinokopu kompanije “Toza Marković”. Skelet mamuta, tačnije mamutice, nazvane Kika, star je 500.000 godina, po mnogo čemu je jedinstveno prirodno i kulturno nasleđe.

 

Dani ludaje

Dani ludaje je manifestacija koja se godinama unazad organizuje u Kikindi u čast tikve, bundeve, misirače, ili ludaje.
Ova manifestacija traje tri dana, a sve počinje u petak kada se održavaju različita stručna predavanja o uzgoju tikava i koncerti etno ili klasične muzike.Već u ranim jutarnjim satima počinje takmičenje ugostitelja u hotelu “Narvik” u spremanju različitih jela od ludaje. Ovde se pokazuju sva kuvarska i konobarska umeća i maštovitost u pripremi i aranžiranju hladnih i toplih, te slanih jela i poslastica od “Banatske banane”.

Suvača

Pred Drugi svetski rat danas jedini sačuvan mlin na konjski pogon prodat je Nemcu Gašparu Krimeru, a onda je 1945. nacionalizovan. U njemu su se mleli žito, ali i paprika, biber i cimet.Suvača, jedini sačuvan mlin na konjski pogon u Srbiji, sagrađen još 1899. Godine.

Od nekoliko desetina hiljada, preostale su svega dve suvače u Evropi – u Kikindi i Sarvašu (Mađarska). Njeni savremenici su znali, a Velikokikindski pisari zabeležili, da je 1781. godine u našoj varoši bilo sedamnaest suvača, dve decenije kasnije trideset dve, a najviše ih je bilo 1847. godine, čak pedeset jedna.U kružnoj zgradi Suvače, prečnika nešto ispod dvadeset metara, sa kupastim krovom prekrivenim biber crepom, smešten je uređaj za mlevenje. Njegov pokretački deo bio je veliki točak (postavnjen vodoravno), sličan točku seoskih kola koji su pokretali upregnuti konji, obrtali drvenu osovinu i pomoću takvog mehanizma pokretali teško mlinsko kamenje. Nije se mlelo samo žito, već i paprika i biber. A priča kaže da je žito bilo tako fino samleveno, da se brašno iz kikindskih suvača pročulo i do bečkog dvora. U proseku za jedan sat rada moglo se samleti stotinak kilograma žitarica.Suvača je uvrštena na listu trinaest najugroženijih kulturnih dobara od izuzetnog značaja.

Muzeja „Terra” u Kikindi otvoren je u decembru 2017. godine u nekadašnjoj zgradi manježa kikindske kasarne,čime je ostvarena је višedecenijska želja i plan pokretača Internacionalnog simpozijuma skulptura u terakoti „Terra” da se vajarski radovi trajno prezentuju u gradu u kojem su nastali. Ideja o Muzeju stara je koliko i sam Simpozijum, a razvijala se uporedo s konstantnim povećanjem broja skulptura koje su realizovane tokom tradicionalnih simpozijumskih okupljanja.

U novootvorenom Muzeju „Terra” u Kikindi posetiocima ove jedinstvene institucije obezbeđena je mogućnost sagledavanja stanja skulpture na prekretnici vekova i milenijuma. Celoviti, dobro organizovani, arhitektonski atraktivni i kompaktni prostor manježa površine oko 2100 kvadratnih metara, s dobrim prirodnim svetlom i adekvatnim veštačkim osvetljenjem, pretvoren je u idealan muzejski prostor koji je potpuno adekvatan specifičnostima terakotnih skulptura, gde dominiraju skulpture monumentalnih formata. Muzejska postavka bogate zbirke skulptura od terakote neposredno odslikava njenu istoriju .Smenjuju se radovi galerijskog formata – okupljeni u četiri ugaona prostora Muzeja, sa monumentalnim i intimnijim skulpturama, postavljenim na postamente ili neposredno na pod, bez podele po generacijama ili nacionalnosti vajara, bez grupisanja po temama ili stilovima. U fundusu “Terre” trenutno se nalazi se oko 1.000 skulptura u tehnici terakote.

Pešačka tura po gradu sa vodičem. Obilazak Narodnog muzeja, Muzeja Terra, Suvače.

Slobodno vreme za ručak i individualne aktivnosti do polaska za Beograd oko 18h.

Povratak za grad Beograd u večernjim časovima.                                                  

NAPOMENA: AGENCIJA ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDNIH LOKALITETA/DESTINACIJA, NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.

Redovna cena izleta po osobi za sve termine: 2000 RSD

Deca do 5-12 godina – plaćaju 1800 rsd od cene aranžmana – imaju sedište u autobusu
Deca do 5 godina – gratis, imaju sedište u autobusu

U cenu je uključeno:

  • Prevoz modernim turističkim autobusima
  • Usluge licenciranog turističkog vodiča ili pratioca grupe
  • Troškovi organizacije putovanja

 

U cenu nije uključeno:

  • Individualni troškovi
  • Ulaznice: u Idvoru -200din, u Kikindi -oko 300din (podložno promeni i zavisi od broja posetilaca)-plaćanje vodiču na licu mesta

 

USLOVI PLAĆANJA: 100% PRILIKOM REZERVACIJE

USLOVI OTKAZIVANJA:

  • Do 30 dana pred put moguć otkaz uz povraćaj novca ili promena termina izleta, posle toga moguć otkaz samo uz VALIDNU MEDICINSKU DOKUMENATACIJU ili UZ ZAMENU PUTNIKA, u protivnom se zaračunavaju storno troškovi, i to:
  • 29-15 dana – agencija zadržava 30% od cene izleta.
  • Od 14 – 3 dana –agencija zadržava 80% od cene izleta.
  • Manje od tri dana pred put-agencija zadržava 100% od cene izleta.

Organizator izleta je turistička agencija FLAMINGO TRAVEL KLUB.

Uz ovaj program važe OPŠTI USLOVI organizatora izleta.

PREMA ZAKONU O TURIZMU, ČLAN 79, ZA JEDNODNEVNE IZLETE (PUTOVANJA KRAĆA OD 24h), NIJE OBEZBEĐENA ZAŠTITA U POGLEDU GARANCIJE PUTOVANJA

Za realizaciju izleta potreban je minimum od 15 putnika. U slučaju nedovoljnog broja putnika, agencija zadržava pravo izmene programa,korekciju cene, ili spajanje sa nekom drugom agencijom radi realizacije izleta, kao i otkazivanje izleta najkasnije 3 dana pred putovanje.

Cenovnik važi od 09.01.2024.